Pencereyi kapat Kapat

Laboratuvarımızda Yapılan Testler Hakkında Bilgiler

TEST YAPTIRMAK İÇİN LABORATUVARIMIZA GELİRKEN:

Doğru ve guvenilir sonuçlar almak için bazı testlerde test öncesi hazırlık olarak uyulması gerekli kurallar vardır.

AÇLIK GEREKTİREN TESTLERİN HAZIRLIĞI:
Bazı testler için 10–12 saat gece açlığı gereklidir. Bu testler için laboratuara geleceğiniz günün gecesi en geç saat 10.00’da akşam yemeği yiyip sonra sabah laboratuvara gelene kadar hiçbir şey yememeniz ve içmemeniz (su hariç) gerekmektedir. Bu testlerde genelde 16 saatten uzun açlıkların da istenmediği göz önüne alınarak laboratuara gelinmelidir.

12 saat gece açlığı gerektiren testler:
Açlık kan şekeri (Glukoz)
Oral glukoz tolerans testleri (Şeker yükleme testleri),
Kolesterol ( total, LDL, HDL, VLDL), Trigliseridler
Kalsiyum,
Fosfor,
Ürik asit,
Kortizol, 
C-Peptid, 
İnsülin, 
Lipoprotein(a), 
Safra asitleri
Homosistein, 
Parathormon (PTH),
Büyüme hormonu ( GH ) 
Gastrin 
Kalsitonin 
Vitamin D ( 25-hidroksi vitamin D )
Vitamin D3 ( 1,25-dihidroksi vitamin D3)
Vitamin E

Daha kısa süre açlıkla yapılabilen testler (2–6 saat): 
Vit B12, Folik asit, Kalsiyum, Demir, Total Demir Bağlama Kapasitesi, Ürik asit, Çinko, Fosfor, Magnezyum,

Sabah alınan kan örneğinden çalışılması gereken testler:
Testosteron, Serbest testosteron, Kortizol, Parathormon, SHBG (Sex hormon binding globulin), GH(Growth Hormon), DHEA-SO4, ACTH

NOT: Sürekli kullanmakta olduğunuz ilaçları (tansiyon, şeker, tiroid vs) almanızda bir sakınca olup olmadığı hakkında bilgi almak için doktorunuza veya merkezimize danışarak bilgi alınız.

İDRAR TESTLERİ

İdrar analizleri:

Genelde istisnalar hariç tüm idrar analizleri için önerimiz sabah ilk idrarıdır. İdrarda NtX için sabah ikinci idrar veya 24 saatlik idrar)

24 saatlik idrar toplanması:

1 - Sabah ilk idrar atılarak mesane boşaltılır.
2 - İkinci idrardan itibaren 24 saat süresince yapılan idrarların tamamı, idrar toplama kabı içine toplanır.
3 - Ertesi sabahki ilk idrar da toplama kabına alınarak en kısa zamanda laboratuvara ulaştırılır.
     
Bu süre içinde toplama kabı serin bir yerde ışık görmeyecek şekilde saklanmalıdır.

İdrardaki birçok metabolitin analizi 24 saatlik idrarda yapılır. Bazı testlerde analizi yapılacak maddelerin bozulmadan korunabilmesi için gerekli koruyucu maddeleri eklenmesi gereklidir. Bu maddelerin kişiye zarar vermemesi için ilk idrar toplama kabına yapıldıktan sonra eklenmelidir. Bu konuda bütün hastanemize başvurabilir, uygun koruyucuyu ücretsiz olarak temin edebilirsiniz.

Aşağıdaki testlerin yapılması istenildiğinde, özel koruyucu madde içeren toplama kabınızı ve yapılacak test ile ilgili ayrıntılı bilgileri (perhiz, ilaç, v.b.) almak için lütfen şubelerimize başvurunuz.

Özel Diyet Gerektiren Testler:

24 saatlik idrarda Okzalat: İdrar toplanmaya başlamadan önce 2 gün süreyle diyet uygulanır.
Bu süre içinde, çikolata, kahve, ıspanak gibi gıdalar alınmamalıdır. C-vitamini (Askorbik asit) içeren ilaçlar kullanılmamalıdır. İdrar toplanırken diyete devam edilir.

24 saatlik idrarda Hidroksiprolin: İdrar toplanmaya başlamadan önce 3 gün süreyle diyet uygulanır. Bu süre içinde, et, tavuk, balık, tavuk suyu, et suyu ve jelatin içeren gıdalar alınmamalıdır.

24 saatlik idrarda 5-Hidroksiindolasetik asit (5-HIAA): İdrar toplanmaya başlamadan önce 3 gün süreyle diyet uygulanır. Çikolata, kahve, muz, vanilyalı pasta ve yiyecekler, portakal, limon gibi gıdalar alınmamalıdır.


ÖN HAZIRLIK GEREKTİREN TESTLER

Dışkıda Gizli Kan: 
En az 2 gün öncesinden kırmızı et, et içeren şarküteri ürünleri (sucuk, pastırma, salam vb), brokoli, turp, şalgam gibi gıdaların kesilmesi gereklidir. Ayrıca dışkılama sırasında zorlanmamak için acılı gıdalarn yenmemesi gerekir. Hemoroidi olan hastaların laboratuvara bu durum hakkında bilgi vermesi önerilir. Aspirin ve benzeri antiinflamatuar, demir ilaçları kullananların laboratuvarı haberdar etmesi önerilir. Menstrusyon döneminde örnek toplanması yalancı pozitif sonuçlara sebep olabilir. 
Tavsiye edilen yiyecekler: sebze, meyve, az miktarda fındık, tavuk veya balık yenmesi önerilmektedir.

Spermiogram - Sperm Morfolojisi: 
Testi yaptırmadan önce 2 – 7 gün arasında cinsel perhiz yapılması gerekmektedir. Dışarıdan getirilecek örneklerin en fazla yarım saat içinde laboratuvara ulaştırılmasına özen gösterilmelidir.

Dışkıda Parazit: 
Dışkı örneğini en geç 30 dakika içinde hastanemize ulaştırmanız gereklidir.

Selofan Bant ile Dışkı Araştırılması: Bu özel teknik ile ilgili laboratuvarımıza uğrayıp bilgi alabilirsiniz. Özellikle Enterobius vermicularis (Kılkurdu) yumurtalarının saptanmasında yaygın olarak kullanılan bir yöntemdir. Bant yöntemi parazit aranacak kişiye sabah tuvaletini yapmadan ve makat bölgesinin temizliği yapılmadan önce uygulanmalıdır. Bu kurallara uyulmadan alınan örneklerde parazit yumurtalarının görülmesi olasılığı azalır. Arka arkaya en az 3–4 gün örnek alınması parazit yumurtası bulunma şansını arttırır.

Şeker yükleme testleri: 
Standart iki saatlik ve üstü şeker yükleme testlerinde hekiminiz aksi bir durum belirtmediği sürece en az üç gün diyette herhangi bir karbohidrattan kısıtlaması yapılmamalıdır. Bu test öncesi hastalarımızın karbohidrat kısıtlayıcı diyet yapması metabolizmayı etkilemekte ve yanıltıcı test sonuçlarına sebep olmaktadır. Ayrıca 12 saatlik gece açlığı ile sabah laboratuara başvurulmalıdır.

Angiotensin Converting Enzim ( ACE ) : 
ACE inhibitörü grubundan olan antihipertansif ilaçlar ( Kaptoril, Kaptopril , Lopril, v.b. ) örnek alımından önceki 12 saat içinde kullanılmamalıdır.Ancak bu bilgi ışığında öncelikle doktorunuza danışmanızı tavsiye ederiz.

Terapötik İlaç Düzeyi(Therapeutic Drug Monitoring)Testleri ( Karbamazepin , Siklosporin , Digoksin , Lityum , Fenitoin, Valproik asit, v.b. ) : 
Örnek alımı bir sonraki ilaç dozunu almadan hemen önce yapılmalıdır.

I. Trimester Down Sendromu Tarama Testi: 
Kan örneği alımı ile ultrasound ölçümünün aynı günde yapılması ve laboratuvara gelirken ultrasound ölçüm değerlerinin getirilmesi gerekmektedir.

Kortizol ve ACTH: 
Örnek, gün içindeki değişim nedeniyle 08.00 – 10.00 veya 16.00 – 18.00 saatleri arasında alınmalıdır.

hsh facebook'da
hsh twitter'da
hsh g+'da
hsh linkedin'de
hsh youtube'da
hsh youtube'da
Nöbetçi Eczane
ÜCRETSİZ HASTA SERVİSİ
Servis Saatleri : 8:00 dan baslayıp 17:00 a kadar
Servis Güzergahı : Hastane, Çoban, Atatürk Bulvarı, Başaran Kırtasiye, İstanbul Cd., SSK, Eski Otogar, Sagus Köprüsü, Küçüksu Köprüsü
Düzce Özel Çağsu Hastanesi
Cumhuriyet Mah. D-100 Karayolu / DÜZCE
Tel: 0.380.5241666 - Faks: 0.380.5247741
info@hsh.com.tr
© 2007 - 2018 Düzce Özel Çağsu Hastanesi
Neo Tasarım Hizmetleri