Pencereyi kapat Kapat

Horlama ve Uyku Apnesi

Erişkinlerin % 25-45’inin horlama sorunu olduğu bilinmektedir. Sadece ABD’de 40 milyon kişinin horladığı düşünülmektedir. Horlama sorununa erkeklerde ve kilolu insanlarda daha sık rastlanmaktadır; ayrıca yaş ilerledikçe bu sorun artmaktadır.

Horlama Nasıl Oluşmaktadır?
Ağız ve burun gibi serbest hava akımı olan bölgelerde tıkanıklık olduğunda, horlamada gelişen rahatsız edici ses ortaya çıkmaktadır. Burun, yumuşak damak, küçük dil ve dil kökü havayolunda tıkanmaya neden olabilen yapılardır. Horlama, bu bölgelerdeki tıkanmaya bağlı olarak solunum sırasında oluşan titreşimlerin sonucudur.

Horlama Tehlikeli midir?
Sosyal anlamda, horlama gerek aile içi gerekse arkadaş çevresinde sıkıntı veren, sosyal ilişkiler üzerinde olumsuz rol oynayan bir rahatsızlıktır.
Tıbbi anlamda, horlama hayatı tehdit eden uyku apnesi hastalığının bir bulgusu olabilir. Ayrıca son yıllarda yapılan incelemeler, horlama sorunu olan insanlarda yıllar içerisinde uyku apnesi geliştiğini göstermiştir.

Uyku Apnesi
Uyku apnesi milyonlarca erkek, kadın ve çocuğu etkileyen ve önemli bir çoğunluğunda da tanı almayan ciddi bir hastalıktır. Örneğin ABD’de en az 10 milyon insanın tanı almamasına rağmen uyku apnesi hastası olduğu hesaplanmıştır. 

Uyku Apnesi Nedir?
Yüksek seste horlamanın yanı sıra kişinin solunumu tamamen tıkandığı durumlarda, hasta nefes alma çabasına rağmen nefes alamaz, yani apne (nefes durması) yaşar. Bu duruma tıkayıcı uyku apnesi denir. Bu hastalar saatte 30–300 arasında apne atağı yaşayabilirler. Hastaların yaşadığı her apne sonrasında kan oksijen düzeyinde belirgin azalmalar gelişir.

Uyku Apnesinin Belirtileri Nelerdir?
- Horlama
- Uyku sırasında nefes alamama
- Yorgun uyanma
- Gündüz uykululuk hali
- Obezite
- İş performansında azalma
- Unutkanlık
- Gündüz baş ağrısı
- Tedaviye dirençli kalp hastalıkları
- Cinsel fonksiyon bozuklukları

Uyku Apnesi Tanısı Nasıl Konmaktadır? 
Ayrıntılı sorgulama ve fizik muayene (özellikle burun, geniz, boğaz ve gırtlağın endoskopik muayeneleri) sonrasında tanı için altın standart kabul edilen uyku testi (polisomnografi) uygulanmalıdır.

Uyku testi sırasında hastanın uykudaki beyin fonksiyonları, göz hareketleri, kaslardaki kasılmaları, kalp hızı, solunum eforu, hava akımı ve kan oksijen düzeyi gibi önemli aktiviteleri ölçülebilmektedir. Hastanın bir gecelik uykusu sonrasında yaşadığı apnelerin sayısı, süresi ve tipi hakkında bilgi sahibi olunur ve böylelikle hastalığın tanısı konur ve ciddiyeti öğrenilir.

Uyku Apnesi Tehlikeli midir? 
Tedavi edilmemiş hastalarda trafik ve iş kazası yapma eğiliminin 2–3 kat daha fazla olduğu ortaya konmuştur. Bunun yanı sıra bu hastaların kalp rahatsızlıkları, yüksek tansiyon, aritmi ve uykuda ani ölüme de yol açabilen rahatsızlıklara açık oldukları bilinmektedir. Hastalık sırasında oluşan uyku kalite bozukluğu ve oksijen seviyesindeki düşüklükler kadın ve erkekteki cinsel isteği azaltıp cinsel hayatı olumsuz etkiler.

Horlama ve Uyku Apnesi Tedavi Edilebilir mi? 
Evet. Günümüzde modern tıbbın sunduğu birçok yöntemle hastaların bu hastalıktan kurtulması sağlanmaktadır. Bunların başında, tıkanmaya yol açan bölgeyi pozitif basınç (maske tedavisi) uygulanarak açık tutmaya yardımcı olan CPAP tedavisi yer almaktadır. Bunun yanı sıra çeşitli cerrahi yöntemler (burun, damak ve dile yönelik olarak) uygulanmaktadır. 

Eğer bu sorulardan herhangi birine yanıtınız “evet” ise tanı ve tedavi seçeneklerini görüşmek için hastanemize bekliyoruz.

Horlama (Uyku Apnesi) hakkındaki broşürümüzü indirmek için tıklayınız.

hsh facebook'da
hsh twitter'da
hsh g+'da
hsh linkedin'de
hsh youtube'da
hsh youtube'da
Nöbetçi Eczane
ÜCRETSİZ HASTA SERVİSİ
Servis Saatleri : 8:00 dan baslayıp 17:00 a kadar
Servis Güzergahı : Hastane, Çoban, Atatürk Bulvarı, Başaran Kırtasiye, İstanbul Cd., SSK, Eski Otogar, Sagus Köprüsü, Küçüksu Köprüsü
Düzce Özel Çağsu Hastanesi
Cumhuriyet Mah. D-100 Karayolu / DÜZCE
Tel: 0.380.5241666 - Faks: 0.380.5247741
info@hsh.com.tr
© 2007 - 2018 Düzce Özel Çağsu Hastanesi
Neo Tasarım Hizmetleri