Pencereyi kapat Kapat

Kolonoskopi

Ucunda kamera olan ince ve bükülebilir bir boru ile makattan girilerek ortalama uzunluğu 1,5–2 metre olan bütün kalın bağırsağın ve ince bağırsakların kalın bağırsağa komşu kısmının görüntülenmesi yöntemidir.  İşlemden önce bağırsakların ilaç yardımıyla temizlenmesi gerekir.

Kalın bağırsak kanseri teşhisinde en güvenilir yöntemdir. Bu kanserlerin önemli bir kısmı, bağırsak duvarında ortaya çıkan, polip olarak adlandırılan iyi huylu tümörlerden gelişir. Uygun zamanda yapılan kolonoskopi, kanser gelişmeden önceki aşamada poliplerin bulunup alınmasını ve mikroskopla incelenmesini sağlayarak kalın bağırsak kanserinin erken tanı ve tedavisini mümkün kılar. 

Kalın bağırsak kanserinin erken tanınması için 50 yaşını aşmış herkese tarama amaçlı kolonoskopi yapılması önerilmektedir. Yakın akrabalarında bağırsak kanseri olanların ise, ailedeki en genç kanserli hastanın yaşından 10 yaş önce kolonoskopi yaptırmaları önerilir.

Kolonoskopi, kalın bağırsağın iltihabi hastalıklarının teşhis ve takibinde de önemlidir.

İçinde dışkı bulunan bağırsakta  sağlıklı inceleme ve değerlendirme yapılamaz. Bağırsak temizliği kolonoskopinin amacına tam ulaşabilmesi açısından oldukça önemlidir. Yeterli temizlik için randevudan 48 saat önce sulu, tanesiz gıdalara başlanır; posa oluşturacak, taneli gıda alımı durdurulur (ekmek, et, sebze, meyve). Bu diyete ek olarak, işlemden önceki gün verilen ishal yapıcı ilaç kullanılarak bağırsak temizlenir.

Vücuttan ciddi miktarda su ve mineral kaybı olacağı için su ve sulu gıdalar (meyve suları, komposto suları, çorbalar, çay, ıhlamur ) alınarak bu kayıp yerine konmalıdır. Bağırsak temizliği dönemindeki diyet ve alınması gereken ilaçlarla ilgili önerilere hassasiyetle uyulmalıdır.

Kolonoskopi nasıl yapılır?  
İncelemeden önce kolunuza açılan damar yoluyla ağrı kesici ve sakinleştirici ilaçlar verilir. İşlem sırasında kendinizi uykulu hissetmekle beraber kısmen uyanık kalacak ancak ağrı hissetmeyeceksiniz. İşlem ortalama 45 dakika zaman alır. İşlemden sonra endoskopi gözlem odasında en az 20 dakika beklemeniz gerekecektir. İlgili hekim değerlendirip gitmenizi uygun gördükten sonra, refakatçiniz eşliğinde hastaneden ayrılmanıza izin verilir. İşlem tamamlandıktan sonra karında şişkinlik, hafif ağrı olabilir. Gaz çıkarılmasıyla birlikte bu ağrı ortadan kalkar.

Eve gittikten sonra evde 3-4 saat kadar istirahat etmeniz uygun olacaktır. İstirahattan sonra normal diyetinize dönerek yemek yiyebilirsiniz. İşlemin yapıldığı gün araç kullanmamanız ve dikkat gerektiren işler yapmamanız gerekmektedir. İşlemden sonra eğer patoloji laboratuarında incelenmesi için örnekler alınmışsa bunların sonuçlarının ne zaman çıkacağı hakkında doktorunuzdan bilgi almalısınız.

Randevuya geldiğinizde beraberinizde sizi eve bırakacak bir yakınınızın olması gereklidir.
Kullanmakta olduğunuz ilaçları, varsa eşlik eden hastalıklarınızı ve alerjinizi randevu alırken ilgili hekime bildirmelisiniz.

Kolonoskopi hakkındaki bu sayfayı broşür olarak indirmek için tıklayınız.

hsh facebook'da
hsh twitter'da
hsh g+'da
hsh linkedin'de
hsh youtube'da
hsh youtube'da
Nöbetçi Eczane
ÜCRETSİZ HASTA SERVİSİ
Servis Saatleri : 8:00 dan baslayıp 17:00 a kadar
Servis Güzergahı : Hastane, Çoban, Atatürk Bulvarı, Başaran Kırtasiye, İstanbul Cd., SSK, Eski Otogar, Sagus Köprüsü, Küçüksu Köprüsü
Düzce Özel Çağsu Hastanesi
Cumhuriyet Mah. D-100 Karayolu / DÜZCE
Tel: 0.380.5241666 - Faks: 0.380.5247741
info@hsh.com.tr
© 2007 - 2018 Düzce Özel Çağsu Hastanesi
Neo Tasarım Hizmetleri