Pencereyi kapat Kapat

ERCP

ERCP, ucunda minik bir video kamera bulunan, ince ve oldukça esnek bir boru olan duodenoskop aracılığıyla ağızdan girilerek safra yolları ve pankreas kanalının görüntülenmesi işlemidir. Safra yolları ve pankreas kanalında bulunan taşların, darlıkların ve tümörlerin tanınmasına ve ameliyata gerek kalmaksızın tedavi edilmesine imkân verir.

Safra kanalında bulunan taşlar ve tıkanıklık yapan tümörler, pankreas veya safra yollarının iltihabına sebebiyet vererek ciddi hayati tehlike oluşturabilmektedir. ERCP ile ana safra kanalı, karaciğer içi dalları, safra kesesi ve pankreas kanalı görüntülenebilmektedir. Taşlar yardımcı aletler kullanılarak çıkarılabilmekte; saptanan darlıkları gidermek amacıyla stent denen borucuklar yerleştirilebilmektedir.

ERCP’ye hazırlık
İşlemden önce 8 saat süreyle ağızdan katı ve sıvı gıda alımı durdurulmalıdır.
Kullanılmakta olan ilaçlar ve eşlik eden hastalıklar işlemi yapacak olan hekime bildirilmelidir.

ERCP işlemi
İşlemden önce duodenoskopu rahat yutabilmeniz için boğazınızı geçici olarak uyuşturan sprey sıkılır. Kolunuzdan açılan damar yolu aracılığıyla sakinleştirici ve ağrı kesici ilaçlar verilir. İşlem sırasında kendinizi uykulu hissetmekle birlikte kısmen uyanık kalacak ve doktorunuzla iletişim kurabileceksiniz.  İşlem  sırasında kan basıncınız, nabzınız ve kanınızdaki oksijen basıncı takip edilecektir. 

ERCP nedeniyle oluşabilecek yan etkiler 
ERCP sonrasında nadir de olsa pankreas iltihabı, safra yolu iltihabı, kanama gibi istenmeyen durumlarla karşılaşılabilir. ERCP  sonrasında hastanede yatmak istisnai durumlar dışında gerekli  değildir. İşlem sırasında kullanılan ilaçlar nedeniyle uyku hali devam edeceğinden, işlem sonrasında sizi eve götürecek bir refakatçinizin olması gerekmektedir.

ERCP’nin yapıldığı gün boyunca araç kullanmak ve benzeri dikkat  gerektiren işler yapmak uygun değildir. Ne zaman beslenmeye başlayacağınız doktorunuz tarafından bildirilecektir.

ERCP’yi takip eden 48 saat içinde siyah renkte dışkılama, dışkıda kan görülmesi, aşırı bulantı ve kusma, şiddetli karın ağrısı, yüksek ateş, üşüme ve titreme gibi şikâyetleriniz olursa vakit geçirmeden doktorunuzu arayınız. 

ERCP hakkındaki bu sayfayı broşür olarak indirmek için tıklayınız.

 

hsh facebook'da
hsh twitter'da
hsh g+'da
hsh linkedin'de
hsh youtube'da
hsh youtube'da
Nöbetçi Eczane
ÜCRETSİZ HASTA SERVİSİ
Servis Saatleri : 8:00 dan baslayıp 17:00 a kadar
Servis Güzergahı : Hastane, Çoban, Atatürk Bulvarı, Başaran Kırtasiye, İstanbul Cd., SSK, Eski Otogar, Sagus Köprüsü, Küçüksu Köprüsü
Düzce Özel Çağsu Hastanesi
Cumhuriyet Mah. D-100 Karayolu / DÜZCE
Tel: 0.380.5241666 - Faks: 0.380.5247741
info@hsh.com.tr
© 2007 - 2018 Düzce Özel Çağsu Hastanesi
Neo Tasarım Hizmetleri